Destination Earth (DestinE) — водеща инициатива на Европейската комисия в подкрепа на екологичната трансформация.

Дестинация Земя (DestinE) е водеща инициатива на Европейската комисия за разработване на много точен цифров модел на Земята в световен мащаб. Този модел ще наблюдава, симулира и прогнозира взаимодействието между природните явления и човешките дейности. Той ще допринесе за постигането на целите на двойния преход — екологичен и цифров — като част от Зеления пакт и стратегията в областта на цифровите технологиина Европейската комисия.

DestinE ще отключи потенциала на цифровото моделиране на земната система на ниво, което представлява истински пробив по отношение на точността, местните детайли, достъпа до информация, скоростта и интерактивността. Първоначалният акцент ще бъде върху последиците от изменението на климата и екстремните метеорологични явления, тяхното социално-икономическо въздействие и възможните стратегии за адаптиране и смекчаване.

DestinE ще използва безпрецедентни възможности за наблюдение и симулация на DestinE, задвижвани от европейските ВИТ компютри и капацитет за изкуствен интелект. Благодарение на това ще бъдем по-добре подготвени да реагираме на големи природни бедствия, да изпробваме пътища за адаптиране към изменението на климата и да прогнозираме тяхното социално-икономическо въздействие. Инициативата също така представлява ключов компонент на европейската стратегия за данните чрез консолидиране на достъпа до ценни източници на данни в цяла Европа.

Потребителите на DestinE, включително ненаучни експерти, ще могат да имат достъп и да взаимодействат с огромни количества данни за земната система и социално-икономически данни, за да:

  • Извършете изключително точни, интерактивни и динамични симулации на земната система, информирани от богати набори от наблюдателни данни. Например съсредоточаване върху тематични области от обществено значение, като например регионалните въздействия на изменението на климата, природните опасности, морските екосистеми или градските пространства.
  • Подобряване на възможностите за прогнозиране, за да се постигне максимално въздействие. Например за опазване на биологичното разнообразие, управление на водите, възобновяемата енергия или хранителните ресурси и за смекчаване на рисковете от бедствия в един променящ се свят.
  • Подкрепа за изготвянето и прилагането на политиките на ЕС. Например да се оцени въздействието на съществуващите политики и законодателни мерки в областта на околната среда и да се подкрепи бъдещото основано на факти създаване на политики.
  • Използване на потенциала на разпределените и високопроизводителните изчислителни технологии (ВИТ) и обработката на данни в екстремен мащаб. Например чрез интерактивна платформа, която ще бъде домакин на сложни цифрови близнаци и изчерпателни набори от инструменти за разработване и експлоатация на модели, основани на анализи, с пълен достъп до огромни количества разнообразни данни.

Освен това промишленият и технологичният капацитет на Европа ще бъде укрепен чрез симулация и наблюдение на цялата система на Земята и използване на изкуствен интелект (ИИ) за анализ на данни и прогнозно моделиране, наред с други средства.

Източник: Европейската комисия