Комисията предлага 120 милиона евро в подкрепа на земеделските стопани, засегнати от неблагоприятни метеорологични явления в България, Германия, Естония, Италия и Румъния

Днес Комисията предложи 119,7 милиона евро от селскостопанския резерв да бъдат предоставени като пряка подкрепа за земеделските стопани от БългарияГерманияЕстонияИталия и Румъния, които са били засегнати от извънредни неблагоприятни метеорологични явления през пролетта и началото на лятото.

Комисията предложи тази сума да бъде разпределена по следния начин: за България — 10,9 милиона евро, за Германия — 46,5 милиона евро, за Естония — 3,3 милиона евро, за Италия — 37,4 милиона евро и за Румъния — 21,6 милиона евро.

Тези средства ще спомогнат за обезщетяване на земеделските стопани, които са изгубили част от продукцията си и — като следствие — част от своите доходи. Сумите, обявени днес, са израз на солидарността на Европейския съюз със засегнатите земеделски стопани и може да бъдат допълнени в размер до 200 % с национални средства.

След като предложението бъде прието, националните органи ще трябва да разпределят тази помощ до 30 април 2025 г. и да направят всичко необходимо, така че нейните крайни получатели да са земеделските стопани. Съответните държави членки ще трябва до 31 декември 2024 г. да уведомят Комисията за изпълнението на мерките, и по-специално — за критериите, използвани при предоставянето на отделните помощи, за очакваното въздействие на мярката, за прогнозите за плащанията по месеци до края на април, както и за равнището на допълнителната подкрепа, която ще бъде предоставена. В уведомлението следва да се посочат и действията, които са предприети, за да се избегнат нарушаване на конкуренцията и свръхобезщетяване.

Предложението на Комисията ще бъде обсъдено с всички държави членки преди те да вземат решение за неговото одобрение по време на заседанието на Комитета за общата организация на селскостопанските пазари, което ще се състои на 7 октомври.

През втората половина на лятото от екстремни метеорологични явления бяха засегнати земеделски стопани и в други държави членки. Комисията ще прецени дали за понесените от тях щети следва да се предоставят средства от Европейския съюз.

Контекст

Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода 2023—2027 г. включва селскостопански резерв в размер на най-малко 450 милиона евро годишно за справяне със смущения на пазара или с извънредни събития, засягащи производството или дистрибуцията. За да бъде задействан селскостопанският резерв, държавите членки трябва да изпратят до Комисията доклад, в който обосновават своите искания за обезщетяване и представят оценка на щетите, причинени от извънредните метеорологични явления или санитарни мерки.

През първата половина на 2024 г. в южната част и на островите на Италия бяха регистрирани необичайно високи температури и засушавания от безпрецедентна степен. Те засегнаха производството на плодове, зеленчуци, грозде и земеделски култури. През лятото България също беше засегната от суша, която се отрази върху културите, засети през пролетта, и по-специално царевицата и слънчогледа. През юли Румъния пострада от горещини и суша, а след това и от силни бури и градушки, които нанесоха поражения на земеделските и маслодайните култури.

През април сланите в някои части на Германия увредиха значително овощните градини и лозята, които бяха започнали да се развиват след умерените температури, наблюдавани през март. В Естония бяха отбелязани извънредни колебания в метеорологичните условия — от слани и студове през декември и януари до необичайно високи температури през март, последвани от слани и градушки, а по-късно през лятото — проливни дъждове и наводнения. Особено силно беше засегнато производството на картофи, рапица, плодове и зеленчуци.

През юли част от селскостопанския резерв вече беше разпределена за Австрия, Чехия и Полша, които бяха сполетени от подобни неблагоприятни метеорологични явления, както и за Португалия, която трябваше да се справи със сериозни смущения на пазара, засягащи винопроизводителите.

Източник: Европейска комисия