Комисията приветства международната декларация за борба с антимикробната резистентност

Комисията приветства политическата декларация, приета днес от Общото събрание на ООН, за засилване на действията срещу антимикробната резистентност (АМР). На срещата на високо равнище в Ню Йорк държавите – членки на ООН, включително държавите – членки на ЕС, и ЕС се ангажираха с конкретни действия за справяне с АМР във всички сектори чрез подхода „Едно здраве“, който признава, че здравето на хората, животните и околната среда са неразривно свързани.

Декларацията е силен сигнал за глобалния консенсус относно необходимостта от справяне с тази сериозна глобална заплаха за здравето, която е пряко отговорна за почти 1,2 милиона смъртни случая в света през 2021 г. и е допринесла за други 4,7 милиона смъртни случая през същата година. Изчислено е, че ако не се предприемат спешни действия, през 2050 г. може да има над 8,2 милиона смъртни случая, свързани с резистентни бактерии в световен мащаб.

Политическите лидери се ангажираха с редица мерки за справяне с антимикробната резистентност, включително подобряване на превенцията, наблюдението, мониторинга, финансирането, достъпа, иновациите и повишаването на осведомеността. Сред ангажиментите в днешната декларация са:

Цел за намаляване на броя на смъртните случаи в света, причинени от бактериална резистентност към микроорганизми, с 10 % до 2030 г.
Изпълнение на национални планове за действие от всички държави за справяне с АМР чрез подхода „Едно здраве“.

Създаване на независима група за основани на доказателства действия срещу АМР. Панелът, за чието финансиране ЕС ще помогне с 2,5 милиона евро през 2025 г., ще събира и консолидира данни за АМР и ще предоставя насоки на политиците по света.

Използване на съществуващите рамки за обмен на опит и най-добри практики, както и за оценка на напредъка в изпълнението на националните планове за действие, като се използват горепосочените научни насоки. На редовни министерски срещи ще се прави преглед на глобалния напредък.
Поемане на ангажимент за значително намаляване на употребата на антибиотици в хранително-вкусовата промишленост до 2030 г.
Насърчаване на устойчивото финансиране, с особена подкрепа за държавите с ниски и средни доходи, и картографиране на наличното финансиране за АМР.

Антимикробната резистентност е една от най-големите здравни заплахи на нашето време, която поставя под значително напрежение нашите здравни системи. В Европа всяка пета бактериална инфекция е резистентна към антибиотици, като в някои държави членки този процент достига 40 %.

Източник: Европейска комисия