Правото на откъсване от работната среда да бъде основно право в целия ЕС
От началото на пандемията от COVID-19, работата от дома се увеличи с почти 30%. Очаква се този висок процент да се запази или дори да се увеличи. Проучванията на Eurofound показват, че за хората, които работят редовно от дома си, е над два пъти по-вероятно да надхвърлят максимума от 48 работни часа седмично в сравнение с тези, които работят в сградата на работодателя. Почти 30% от служителите, работещи от дома си, съобщават, че работят в свободното си време всеки ден или няколко пъти в седмицата, в сравнение с по-малко от 5% от служителите, работещи в офиси.
Проучвания сочат, че тенденцията "винаги на линия" увеличава у работещите риска от депресия, тревожност и изтощение. Ето защо, според Европейския парламент Закон на ЕС трябва да определи минималните изисквания за работа от дома. В своята законодателна инициатива, приета с 472 гласа „за“, 126 „против“ и 83 „въздържал се“, членовете на ЕП призовават Комисията да предложи законодателен акт, който позволява на хората, работещи с цифрови устройства, да ги изключват извън работното време. Той следва също да определи минимални изисквания за работа от дома и да изясни условията на труд, работното време и времето за почивка.
Увеличеното използване на цифрови ресурси за служебни цели доведе до културата „винаги на линия“, което има отрицателно въздействие върху равновесието между професионалния и личния живот на служителите, заявяват евродепутатите. Въпреки че работата от дома изигра важна роля за запазването на работни места и предприятия по време на кризата с COVID-19, съчетаването на дълго работно време и по-високи изисквания води също до повече случаи на тревожност, депресия, изтощение и други проблеми, свързани с физическото и психичното здраве.
Членовете на ЕП считат, че правото на откъсване от работната среда е основно право, което позволява на работниците да се въздържат от участие в свързани с работата задачи, като например телефонни обаждания, електронни писма и друга цифрова комуникация, извън работното време. Това включва празници и други видове отпуск. Държавите членки се насърчават да предприемат всички необходими мерки, за да позволят на работниците да упражняват това право, включително чрез колективни споразумения между социалните партньори. Те следва да гарантират, че работниците няма да бъдат подложени на дискриминация, критика, уволнение или други неблагоприятни действия от страна на работодателите.
“Не можем да се откажем от милиони европейски работници, които са изтощени от натиска да бъдат винаги „на линия“ и от прекалено дългото работно време. Сега е моментът да застанем зад тях и да им дадем това, което заслужават: правото на откъсване от работната среда. Това е от жизненоважно значение за психичното и физическото ни здраве. Време е правата на работниците да се модернизират, така че да отговарят на новите реалности на цифровата ера“, заяви докладчикът Алекс Аджус Салиба (С&Д, Малта) след гласуването.
Източник: Европейски парламент
Източник фотография: Аудиовизуална служба на Европейската комисия
Фотограф: Etienne Ansotte